Kādas ir brūkleņu labās īpašības mūsu veselībai?
Brūkleņu iekļaušana uzturā var labvēlīgi ietekmēt veselību:
- palīdzot cīņā pret oksidatīvo stresu;
- veicināt spēcīgu imunitāti;
- veicināt mirdzošāku ādas stāvokli, pateicoties C vitamīnam;
- pateicoties vitamīniem, ko satur brūklenes tās var palīdzēt cīņa pret iekaisumu un uzlabot vispārējo labsajūtu.
Šajā rakstā padziļināti aplūkosim piecus svarīgākos un pārbaudītākos brūkleņu labvēlīgos aspektus.
1. Var palīdzēt samazināt urīnceļu infekcijas (UCI) risku
Brūklenēs ir augsts proantocianidīnu (PAC) līmenis, kas var palīdzēt cīņā pret urīnceļu infekcijām. Šie savienojumi palīdz novērst zarnu nūjiņu (E. coli) pielipšanu pie urīnceļu sieniņām, tādējādi samazinot urīnceļu infekciju risku.
Pētījums liecina, ka jauktas dzērveņu un brūklenes sulas lietošana var pozitīvi ietekmēt pacientus ar UCI. Proti, sievietēm, kuras sešus mēnešus lietoja dzērveņu un brūkleņu sulas koncentrāta kombināciju, urīnceļu infekciju atkārtošanās risks samazinājās par 20%.
Ja vēlaties uzlabot urīnceļu veselību, apsveriet iespēju iekļaut uzturā svaigas vai žāvētas brūklenes vai lietot uztura bagātinātājus.
Arī mūsu 3U dabīgo uztura bagātinātāju sastāvā ir 100% brūkleņu ekstrakts. Vitamīni urīnceļiem var palīdzēt veicināt spēcīgāku imūnsistēmu mēnešos, kad šīs ogas neaug.
2. Brūklenes veicina organisma attīrīšanos (DETOX)
Tāpat kā daudzas ogas, arī brūklenes ir bagātas ar antioksidantiem kā antocianīniem un flavonoīdiem.
Antioksidanti darbojas kā supervaroņi, kas aptur brīvos radikāļus, lai tie nekaitētu mūsu organismam. Tiem ir attīroša iedarbība. Turklāt tie sargā mūsu šūnas, uzlabojot mūsu vispārējo veselību un labsajūtu.
"Antocianīni pastiprina antioksidantu efektivitāti." - PubMed Central - zinātnisko un klīnisko pētījumu datubāze
Aknu veselības nozīme uz organismu
Uzturam ir būtiska nozīme aknu veselības uzturēšanā. Ja mūsu aknas nav veselas, var rasties vairākas problēmas, piemēram, ādas mirdzuma zudums un enerģijas līmeņa pazemināšanās.
Nesen veikts pētījums liecina, ka ir svarīgi, lai aknas būtu veselas, jo tās palīdz regulēt cukura līmeni asinīs, filtrēt toksīnus no asinīm un attīrīt tās no medikamentiem un alkohola.
Savukārt, cits pētījums liecina, ka antocianīni (antioksidanti brūklenēs) palīdz samazināt lipīdu uzkrāšanos aknās, uzlabojot insulīna rezistenci, mazinot iekaisumu un cīņā pret oksidatīvo stresu. Tāpēc brūkleņu iekļaušana uzturā var labvēlīgi ietekmēt jūsu labsajūtu.
3. Brūkleņu labvēlīgā ietekme uz ādu
Brūklenes ir bagātas ar antioksidantiem, jo īpaši antocianīniem un C vitamīnu, kam ir būtiska nozīme ādas aizsardzībā pret oksidatīvo stresu un novecošanās pazīmēm.
Brūkleņu lietošana uzturā saistīta ar dažādiem uzlabojumiem ādas izskatā un veselībā, piemēram:
1. Novērš priekšlaicīgu novecošanos un sīkās grumbiņas.
Brūkleņu ogu sastāvā esošie antocianīni palīdz aizsargāt ādas šūnas no brīvo radikāļu radītā oksidatīvā stresa.
2. Izlīdzina ādas toni.
Brūklenēs ir augsts C vitamīna saturs, kas palīdz ražot kolagēnu, tādējādi uzlabojot ādas elastību un dzīvīgumu.
3. Aizsargā pret UV starojuma izraisītiem ādas bojājumiem.
Izpētīts, ka brūklenēs atrodamie flavonoīdi ar augstu antioksidantu aktivitāti spēj aizsargāt ādu pret UV staru radītiem ādas bojājumiem.
4. Mitrina ādu.
Brūklenes satur daudz ūdens, kas palīdz mitrināt ādu, tādējādi padarot to stingrāku un elastīgāku.
5. Palīdz nomierināt jutīgu ādu.
Pateicoties spēcīgajām pretiekaisuma īpašībām, brūklenes ļoti efektīvi mazina kairinājumus un samazina apsārtumu.
"Svaigas brūkleņu ogas ir labākais bioaktīvo savienojumu un antioksidantu avots, taču tās nav pieejamas visu gadu. Tāpēc veselīgam dzīvesveidam palīdzēs arī kaltētu ogu lietošana tējā vai uzkodu veidā.
Žāvētās ogās to bioaktīvā daļa – miziņa un mīkstums – ir koncentrēta, tādējādi palielinās antioksidantu daudzums katrā ogā." - 2021.gada pētījums par brūkleņu labajām īpašībām un ietekmi uz veselību
4. Var veicināt sirds veselību
Daudzām meža ogu šķirnēm, tostarp brūklenēm, ir potenciāls mazināt sirds un asinsvadu slimību, piemēram, sirdslēkmju vai sirds mazspējas risku.
"Brūklenes var veicināt sirds veselību, jo tajās ir polifenoli un diētiskās šķiedrvielas, kas, kā izpētīts, uzlabo sirdsdarbību." - PubMed Central - Zinātnisko un klīnisko pētījumu datubāze
Jāatzīmē, ka šī jautājuma izpēte ir tikai sākusies un nepieciešami vairāk pētījumi, lai saprastu brūkleņu ietekmi uz kardiovaskulāro veselību. Tomēr ir skaidrs, ka šo meža ogu iekļaušana uzturā var labvēlīgi ietekmēt jūsu pašsajūtu.
5. Palīdz veicnāt spēcīgu imunitāti
Brūklenes var palīdzēt stiprināt imūnsistēmu, jo tajās ir daudz vitamīnu un minerālvielu, īpaši C vitamīna un antioksidantu. Šī uzturvielu kombinācija brūklenēs palīdz stiprināt organisma aizsargspējas un uzturēt vispārējo imūnsistēmas izturību.
C vitamīns palīdz uzlabot imūnsistēmas darbību, atbalstot balto asinsķermenīšu veidošanos, kas ir ļoti svarīgi cīņā ar infekcijām.
Brūklenes ir lielisks A un E vitamīnu avots. Kā arī, šīs ogas satur minerālvielas kā cinks un selēns. Šīs uzturvielas palīdz uzlabot šūnu un imūnsistēmas veselību.
Sezonās, kad svaigas ogas nav pieejamas, brūkleņu antioksidantus var nodrošināt žāvētas ogas, brūkleņu pulveris vai uztura bagātinātāji.
Pētījumi liecina, ka kaltētām brūkleņu ogām ir piecas reizes lielāks antioksidantu potenciāls salīdzinājumā ar citām ogām, tāpēc tās ir lielisks uztura bagātinātājs visa gada garumā.
Lūk, piecas priekšrocības, ko sniedz brūkleņu lietošana:
- Palīdz aizsargāt šūnas no oksidatīvā stresa.
- Veicina spēcīgu imūnsistēmu un labsajūtu.
- Palīdz uzlabot ādas veselību un izskatu.
- Palīdz samazināt urīnceļu infekciju risku.
- Veicina līdzsvarotu zarnu mikrobiomu.
Kā brūklenes atšķiras no dzērvenēm?
Dzērvenes un brūklenes satur dabiskus vitamīnus un minerālvielas, kas veicina imunitāti un cīnās pret iekaisumiem.
MUSS 3u formula satur 100% dabīgus dzērveņu un brūkleņu ekstraktus, kas nodrošina Latvijas dabas spēku mūsu veselības uzlabošanai.
Gan brūklenēm, gan dzērvenēm ir daudz līdzību uzturvielu sastāvā. Daudzi cilvēki no pirmā acu uzmetiena neredz atšķirību. Tomēr ir dažas būtiskas atšķirības:
- brūklenes ir mazākas;
- abas ir rūgtenas, bet brūklenēm ir saldāka garša ar mazāk skābām un rūgtām notīm nekā dzērvenēm;
- brūklenēs ir mazāk kaloriju, bet vairāk noteiktu antioksidantu, piemēram, antocianīnu;
- dzērvenes aug uz vīteņaugiem purvos, bet brūklenes – zemos krūmos.