Skip to content

Urīnceļu Infekcija – Kā to Ārstēt, Iemesli un Riski

Urīnceļu infekcija jeb saīsinājumā UTI ir viens no infekciju veidiem, kas rodas, kad baktērijas, bieži no ādas vai taisnās zarnas, iekļūst urīnizvadkanālā un inficē urīnceļus. 

“Urīnceļu infekcijas ir visizplatītākais infekciju veids, ar kuru dzīves laikā saskaras 50 līdz 60% sieviešu. Salīdzinot ar vīriešiem, sievietēm urīnizvadkanāls ir īsāks un platāks, tāpēc tajā vieglāk iekļūst baktērijas”

Petījums iekš National Library of Medicine

 

Ir būtiski izprast šīs slimības simptomus un riska faktorus. Kā arī saprast, ko darīt profilakses nolūkos, lai pasargātu sevi un samazinātu iespējamību saslimt ar kādu no urīnceļu infekciju veidiem. 

Tomēr, kā uzsver imunologs Dr. Lauris Līcītis, lai jau laicīgi samazinātu iespēju iegūt jebkādu urīnceļu infekciju, efektīvs veids ir imunitātes un urīnceļu veselības stiprināšana, iekļaujot uzturā MUSS vitamīnus, kuros apvienotas meža ogu vērtīgās īpašības cilvēka veselībai.

3 sastopamākie urīnceļu infekciju veidi

Urīnorgānu sistēma sastāv no vairākiem orgāniem – urīnceļiem, urīnpūšļa un nierēm. Atkarībā no tā, kurā orgānā ir nonākušas baktērijas un to inficējušas, izšķir to, kādas ir slimības izpausmes un tās ārstēšanas metodes. 

1. Urīnceļu iekaisums

Urīnceļu iekaisums izšķir augšējo un apakšējo urīnceļu iekaisumus. Augšējo urīnceļu iekaisumi būs nopietnāki un ar lielāku komplikāciju risku, nekā apakšējo urīnceļu iekaisumi.

2. Urīnpūšļa iekaisums

Urīnpūšļa iekaisums jeb cistīts – viens no izplatītākajiem urīnorgānu infekciju veidiem, kad ir iekaisis urīnpūslis.

3. Pielonefrīts jeb nieru iekaisums

Pielonefrīta simptomi, salīdzinot ar citiem iekaisumu veidiem ir nopietnāki un grūtāk ārstējami, nereti pat kļūstot par hronisku urīnceļu iekaisumu.

urīnorgānu sistēma

Attēls: Sieviešu urīnorgānu sistēma (NIDDK, Urodynamic Testing)

Riska faktori urīnceļu iekaisumam

Lai profilakses nolūkos varētu samazināt iespēju saslimt ar kādu no urīnceļu infekciju veidiem, ir svarīgi izprast faktorus, kas var veicināt saslimšanu. Medicīnas pētnieki ir analizējuši, ka daži no būtiskākajiem riska faktoriem ir: 

 • Dzimums – anatomiskās uzbūves dēļ, sievietēm biežāk nekā vīriešiem tiek kontstatēts urīnpušļa vai urīnceļu iekaisums.
 • Vecums – pēc 65 gadu vecuma risks saslimt strauji pieaug.
 • Aktīva seksuālā dzīve – var veicināt baktēriju migrāciju un iekļūšanu urīnorgānos.
 • Grūtniecība – gaidot bērniņu, imūnsistēma kļūst paļāvīgāka pret dažādiem vīrusiem un baktērijām.
 • Urīnceļu strukturālas problēmas – piemēram, palielināta prostata vīriešiem.
 • Nepietiekošas rūpes par higiēnu – netiek pievērsta uzmanība higiēnai, kas var radīt labvēlīgu vidi, lai baktērijas vairotos un iekļūtu urīnceļos.
 • Cukura diabēts – var būt kā viens no riska faktoriem, jo imūnsistēma nav tik spēcīga. Lai stiprinātu imūnsistēmu, ieteicams iekļaut uzturā brūklenes veselībai un imunitātei.
 • Iepriekšējas urīnceļu infekcijas – ja kaut vienreiz dzīvē ir bijis urīnceļu iekaisums, iespējamība, ka tas atkārtosies, palielinās.
Faktori, kas ietekmē urīnceļu veselību

Urīnceļu infekcija simptomi un izpausmes

Urīnceļu infekcijas izpausmes var būt dažādas, tomēr, kā norāda zinātniskie pētījumi, izplatītākie urīnpūšļa un urīnceļu infekciju simptomi, kuri var signalizēt par iekaisumu ir:

 • Sajūta, ka visu laiku vajag uz tualeti

Viens no pirmajiem simptomiem, kas var norādīt uz to, ka urīnceļi vai urīnpūslis ir iekaisis.

 • Sāpes vēdera lejusdaļā

Sievietēm sāpes var signalizēt arī par problēmām ar dzimumorgānu sistēmu, tomēr bieži tās var norādīt uz urīnceļu infekciju.

 • Bieža urinēšana

Bieža urinēšana - izpausme, kas ir izteikta cistīta gadījumā.

 • Asinis urīnā

Biežāk sastopams simptoms, ja iekaisums ir apakšējos urīnceļos.

 • Sāpes vai dedzināšana urinēšanas laikā

Urīnorgāni ir iekaisuši, tāpēc var rasties nepatīkamas un sāpīgas sajūtas.

Savukārt, ja ir nieru iekaisums, simptomi var būt vēl izteiktāki un iepriekš pieminētajiem var pievienoties arī drudzis, drebuļi, caureja vai pat vemšana, ko nereti var sajaukt ar vīrusa saslimšanu.

Pie jebkādiem simptomiem noteikti jāvēršas pie ārsta, lai noskaidrotu to cēloni un laicīgi varētu uzsākt ārstēšanu.

Urīnceļu infekcija – ārstēšana un profilakse

Urīnceļu infekciju ārstēšanai tiek izmantotas antibiotikas, kuras satur tādas vielas, kā fosfomicīns, nitrofurantoīns, Beta-laktāmi vai citas. Tomēr kā pierādīts pētījumos, tad nereti antibiotikas var izraisīt blakusparādības, kā izsitumus, reiboni, sliktu dūšu u.tml.

“Ja ir akūta urīnceļu infekcija un tās simptomi ir viegli, var nogaidīt dienu līdz divas pirms antibiotiku kursa uzsākšanas. Atsevišķos gadījumos, ja iekaisums ir bijis neliels, organisms pats spēj tikt ar to galā. Taču tas neatsver to, ka  konsultācija ar ārstu ir nepieciešama vienmēr.”

Norāda Uroloģijas klīniskais docents Dr. Chen

 

Profilakses nolūkos, lai stiprinātu gan imūnsistēmu, gan urīnceļu veselību, ieteicami ir vitamīni urīnceļu un nieru veselībai

Dabīgi vitamīni urīnceļu un nieru veselībai
Iegadājies jau šodien!
 


MUSS radīto vitamīnu sastāvā ir tik ļoti vērtīgās dzērvenes mūsu veselībai un urīnceļiem, kuras satur antioksidantu proantocianidīns, kas palīdz cīņa pret urīnceļu infekcijām un uzlabo urīnceļu veselību.

Grozs

Jūsu grozs ir tukšs.

Izvēlies produktus

Select options